Zaradi epidemije koronavirusa Covid-19 smo soočeni z velikimi spremembami, resnimi izzivi in preizkušnjami. Naša življenja zaznamujeta negotovost in z njo povezana zaskrbljenost. Močno omejena je zadovoljitev ene naših temeljnih psiholoških potreb, potebe po tem, da smo v stiku in povezani z drugimi ljudmi.
Veliko psihologov nas je prepoznalo pomen svoje vloge v aktualnih razmerah in v svojih okoljih dejavno delujemo v podporo posameznikom in skupinam.
Naše delo moramo ustrezno prilagoditi. Namesto neposrednega stika, ki je trenutno zaradi preprečevanja širitve okužb zelo oviran, moramo razmisliti in uvesti oblike dela na daljavo. V danih razmerah, ko z gotovostjo pričakujemo, da bodo stiske ljudi vsak dan večje, lahko pomembno prispevamo k zagotavljanju psihosocialne podpore tako prebivalstvu kot zaposlenim, ki so na različnih področjih močno vpeti v obvladovanje aktualnih problemov in nudenje pomoči ljudem.
V Društvu psihologov Slovenije smo pripravili smernice za delovanje psihologov v času krize, povezane z aktualno pandemijo:
Seznam smernic se še dopolnjuje.
APA
Navodila za uporabo komunikacijskih platform za delo na daljavo
Klinična psihologija
Nasilje v družini
Soočanje s krizno situacijo
Psihologija dela in organizacije
Psihologija športa
Razvojna psihologija
Socialna psihologija
Razno
PSIHODEZINFEKCIJA – Ob izbruhu epidemije koronavirusa in vedno večji epidemiji panike, so se študentje psihologije odločili, da vam na enem mestu ponudijo kratke, strokovne in uporabne psihološke napotke. Vabljeni k spremljanju njihovih socialnih medijev: